AJC Home > About Retention > Current Judges

Current Judges

 

A - C | D - G | H - L | M - R | S - V | W - Z

 

Eric A. Aarseth - Anchorage Superior Court

Appointed: November 30, 2005 by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge Larry D. Card

Next Retention: 2022

2005 Judicial Application

2010 Retention Evaluation Materials

2016 Retention Evaluation Materials

 

Marjorie K. Allard - Court of Appeals

Appointed: November 23, 2012 by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Robert G. Coats

Next Retention: 2024

2012 Judicial Application

2016 Retention Evaluation Materials

 

Brent Bennett - Fairbanks Superior Court

Appointed: July 3, 2019 by Governor Michael J. Dunleavy

Replaced:

First Retention: 2022

2019 Judicial Application

 

Joel H. Bolger - Supreme Court

Appointed: Alaska Supreme Court, January 25, 2013 by Governor Sean Parnell

Replaced: Justice Walter L. Carpeneti

Appointed: Alaska Court of Appeals, August 29,2008 by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge David C. Stewart

Appointed:Kodiak Superior Court, September 9, 2003 by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge Donald Hopwood

Appointed: Valdez District Court, July 3, 1997 by Governor Tony Knowles

Replaced: New Position

Next Retention: n/a

2003 Judicial Application

2008 Judicial Application

2012 Judicial Application

2000 Retention Evaluation Materials

2006 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

2016 Retention Evaluation Materials

 

John C. Cagle - Palmer Superior Court

Appointed: March 21, 2019 by Governor Michael J. Dunleavy

Replaced: Judge Gregory L. Heath

First Retention: 2022

2018 Judicial Application

 

William Barker Carey - Ketchikan Superior Court

Appointed: December 7, 2008 by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge Michael A. Thompson

Next Retention: n/a

2008 Judicial Application

2012 Retention Evaluation Materials

2018 Retention Evaluation Materials

 

Susan M. Carney - Supreme Court

Appointed: May 12, 2016 by Governor Bill Walker

Replaced: Justice Dana Fabe

First Retention: 2020

2015 Judicial Application

 

Matthew Christian - Fairbanks District Court

Appointed: November 21, 2013 by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Jane F. Kauvar

Next Retention: 2020

2013 Judicial Application

2016 Retention Evaluation Materials

 

Jo-Ann M. Chung - Anchorage District Court

Appointed: May 26, 2011 by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Richard W. Postma

Next Retention: 2022

2011 Judicial Application

2014 Retention Evaluation Materials

2018 Retention Evaluation Materials

 

Brian K. Clark - Anchorage District Court

Appointed: January 23, 2003 by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge Peter Ashman

Next Retention: 2022

2002 Judicial Application

2006 Retention Evaluation Materials

2010 Retention Evaluation Materials

2014 Retention Evaluation Materials

2018 Retention Evaluation Materials

 

Dani Crosby - Anchorage Superior Court

Appointed: November 24, 2015 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Michael Spaan

First Retention: 2020

2015 Judicial Application

 

Romano D. DiBenedetto - Nome Superior Court

Appointed: February 9, 2017 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Tim Dooley

First Retention: 2020

2016 Judicial Application

 

Leslie Dickson - Anchorage District Court

Appointed: November 9, 2012 by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Catherine Easter

Next Retention: 2020

2012 Judicial Application

2016 Retention Evaluation Materials

 

Back to Top

Catherine M. Easter - Anchorage Superior Court

Appointed: March 5, 2012 Anchorage Superior Court by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Sharon Gleason

Appointed: June 5, 2008 Anchorage District Court by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge Nancy J. Nolan

Next Retention: 2022

2011 Judicial Application

2008 Judicial Application

2010 Retention Evaluation Materials

2016 Retention Evaluation Materials

 

William L. Estelle - Palmer District Court

Appointed: June 11, 2003 by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge Suzanne Lombardi

Next Retention: 2022

2003 Judicial Application

2006 Retention Evaluation Materials

2010 Retention Evaluation Materials

2014 Retention Evaluation Materials

2018 Retention Evaluation Materials

 

Michael Franciosi - Anchorage District Court

Appointed: September 28, 2017 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Alex Swiderski

First Retention: 2020

2017 Judicial Application

 

Una Sonia Gandbhir - Anchorage Superior Court

Appointed: July 20, 2018 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Mark Rindner

First Retention: 2022

2018 Judicial Application

 

Josie Garton - Anchorage Superior Court

Appointed: July 20, 2018 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Frank A. Pfiffner

First Retention: 2022

2018 Judicial Application

 

Jason Gist - Kenai Superior Court

Appointed: November 21, 2018 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Charles T. Huguelet

First Retention: 2022

2018 Judicial Application

 

Andrew Guidi - Anchorage Superior Court

Appointed: July 12, 2010 by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Craig F. Stowers

Next Retention: 2020

2010 Judicial Application

2014 Retention Evaluation Materials

 

Back to Top

Terrence P. Haas - Bethel Superior Court

Appointed: November 7, 2018, by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Dwayne McConnell

First Retention: 2022

2018 Judicial Application

 

Patrick S. Hammers - Fairbanks District Court

Appointed: July 7, 2009 by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge Winston S. Burbank

Next Retention: 2020

2009 Judicial Application

2016 Retention Evaluation Materials

 

J. Patrick Hanley - Anchorage District Court

Appointed: January 14, 2005 by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge James Wanamaker

Next Retention: 2020

2004 Judicial Application

2008 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

2016 Retention Evaluation Materials

 

Bethany Spalding Harbison - Court of Appeals

Appointed: November 21, 2018, Court of Appeals by Governor Bill Walker

Replace: Judge David Mannheimer

Appointed: September 24, 2012, Fairbanks Superior Court by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Robert B. Downes

Next Retention: 2022

2012 Judicial Application

2018 Judicial Application

2016 Retention Evaluation Materials

 

Jennifer S. Henderson - Anchorage Superior Court

Appointed: May 15, 2017, Anchorage Superior Court by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Paul E. Olson

Appointed: November 9, 2012, Anchorage District Court by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Paul E. Olson

Next Retention: 2020

2012 Judicial Application

2016 Judicial Application

2016 Retention Evaluation Materials

 

Sharon A. S. Illsley - Kenai District Court

Appointed: June 14, 2007 by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge David Landry

Next Retention: n/a

2007 Judicial Application

2010 Retention Evaluation Materials

2014 Retention Evaluation Materials

2018 Retention Evaluation Materials

 

Lance Joanis - Kenai Superior Court

Appointed: July 2, 2018 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Anna M. Moran

First Retention: 2022

2018 Judicial Application

 

Kari Kristiansen - Palmer Superior Court

Appointed: November 17, 2006 by Governor Frank Murkowski

Replaced: New position

Next Retention: 2022

2006 Judicial Application

2010 Retention Evaluation Materials

2016 Retention Evaluation Materials

 

Yvonne Lamoureux - Anchorage Superior Court

Appointed: May 15, 2017 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Patrick J. McKay

First Retention: 2020

2017 Judicial Application

 

Michael B. Logue - Anchorage District Court

Appointed: February 12, 2018 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Stephanie Rhoades

First Retention: 2020

2017 Judicial Application

 

Paul R. Lyle - Fairbanks Superior Court

Appointed: February 19, 2008 by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge Niesje J. Steinkruger

Next Retention: 2024

2007 Judicial Application

2012 Retention Evaluation Materials

2018 Retention Evaluation Materials

 

Peter J. Maassen - Supreme Court

Appointed: August 9, 2012 by Governor Sean Parnell

Replaced: Justice Morgan Christen

Next Retention: n/a

2012 Judicial Application

2016 Retention Evaluation Materials

 

Back to Top

Michael A. MacDonald - Fairbanks Superior Court

Appointed: June 1, 2007 by Governor Sarah Palin

Replaced: New Position

Next Retention: 2022

2007 Judicial Application

2010 Retention Evaluation Materials

2016 Retention Evaluation Materials

 

Erin B. Marston - Anchorage Superior Court

Appointed: September 24, 2012 by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Peter A. Michalski

Next Retention: 2022

2012 Judicial Application

2016 Retention Evaulation Materials

 

Thomas A. Matthews - Anchorage Superior Court

Appointed: July 20, 2018 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge John Suddock

First Retention: 2022

2018 Judicial Application

 

Michael P. McConahy - Fairbanks Superior Court

Appointed: July 9, 2009 by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge Mark I. Wood

Next Retention: n/a

2009 Judicial Application

2012 Retention Evaluation Materials

2018 Retention Evaluation Materials

 

Kari McCrea - Anchorage District Court

Appointed: September 18, 2017 by Governor Bill Walker

Replaced: Jennifer Henderson

First Retention: 2020

2017 Judicial Application

 

Amy Mead - Juneau Superior Court

Appointed: July 2, 2018 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Louis James Menendez

First Retention: 2022

2018 Judicial Application

 

Gregory Miller - Anchorage Superior Court

Appointed: January 3, 2011 by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Stephanie E. Joannides

Next Retention: 2020

2010 Judicial Application

2014 Retention Evaluation Materials

 

Kevin G. Miller - Ketchikan District Court

Appointed: August 30, 1999 by Governor Tony Knowles

Replaced: Judge Patricia Collins

Next Retention: 2022

1999 Judicial Application

2002 Retention Evaluation Materials

2006 Retention Evaluation Materials

2010 Retention Evaluation Materials

2014 Retention Evaluation Materials

2018 Retention Evaluation Materials

 

William T. Montgomery - Bethel District Court

Appointed: June 13, 2018 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Nathaniel Peters

First Retention: 2020

2018 Judicial Application

 

William F. Morse - Anchorage Superior Court

Appointed: February 27, 2002 by Governor Tony Knowles

Replaced: Judge Rene J. Gonzalez

Next Retention: n/a

2002 Judicial Application

2006 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

2018 Retention Evaluation Materials

 

David A. Nesbett - Anchorage District Court

Appointed: March 21, 2019 by Governor Michael J. Dunleavy

Replaced: Judge Gregory J. Motyka

First Retention: 2022

2018 Judicial Application

 

Philip M. Pallenberg - Juneau Superior Court

Appointed: August 31, 2007 by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge Larry R. Weeks

Next Retention: 2022

2007 Judicial Application

2010 Retention Evaluation Materials

2016 Retention Evaluation Materials

 

Jude Pate - Sitka Superior Court

Appointed: February 12, 2018 by Governor Bill Walker

Replaced: David V. George

First Retention: 2022

2017 Judicial Application

 

Nathaniel Peters - Bethel Superior Court

Appointed: February 9, 2017, Bethel Superior Court by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Charles W. Ray, Jr.

Appointed: November 25, 2013, Bethel District Court by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Dennis P. Cummings

Next Retention: 2020

2013 Judicial Application

2016 Judicial Application

2016 Retention Evaluation Materials

 

Andrew Peterson - Anchorage Superior Court

Appointed: February 12, 2018 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Jack Smith

First Retention: 2022

2017 Judicial Application

 

Earl Peterson - Fairbanks Superior Court

Appointed: July 3, 2019 by Governor Michael J. Dunleavy

Replaced:

First Retention: 2022

2019 Judicial Application

 

Peter Ramgren - Anchorage Superior Court

Appointed: July 3, 2019 by Governor Michael J. Dunleavy

Replaced: Michael Corey

First Retention: 2022

2019 Judicial Application

 

Christina Reigh - Dillingham Superior Court

Appointed: February 9, 2017 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Patricia Douglass

First Retention: 2020

2016 Judicial Application

 

Paul A. Roetman - Kotzebue Superior Court

Appointed: July 9, 2010 by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Richard Erlich

Next Retention: 2020

2010 Judicial Application

2014 Retention Evaluation Materials

 

Kevin M. Saxby - Anchorage Superior Court

Appointed: March 12, 2012 by Governor Sean Parnell

Replaced: new position

Next Retention: 2022

2011 Judicial Application

2016 Retention Evaluation Materials

 

Back to Top

Daniel Schally - Juneau Superior Court

Appointed: Juneau Superior Court, November 5, 2018 by Governor Bill Walker

Replaced: New Position

Appointed: Valdez District Court, January 17, 2005 by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge Joel Bolger

Next Retention: 2022

2004 Judicial Application

2018 Judicial Application

2008 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

2016 Retention Evaluation Materials

 

Ben Seekins - Fairbanks District Court

Appointed: January 13, 2012 by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Raymond M. Funk

Next Retention: 2022

2011 Judicial Application

2014 Retention Evaluation Materials

2018 Retention Evaluation Materials

 

Trevor Stephens - Ketchikan Superior Court

Appointed: July 31, 2000 by Governor Tony Knowles

Replaced: Judge Thomas Jahnke

Next Retention: 2022

2000 Judicial Application

2004 Retention Evaluation Materials

2010 Retention Evaluation Materials

2016 Retention Evaluation Materials

 

Kristen C. Stohler - Palmer Superior Court

Appointed: April 17, 2019 by Governor Michael J. Dunleavy

Replaced: Judge Vanessa H. White

Next Retention: 2022

2019 Judicial Application

 

Craig F. Stowers - Supreme Court

Appointed: December 2, 2009, Alaska Supreme Court by Governor Sean Parnell

Replaced: Justice Robert L. Eastaugh

Appointed: September 21, 2004, Anchorage Superior Court by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge John Reese

Next Retention: n/a

2004 Judicial Application

2009 Judicial Application

2008 Retention Evaluation Materials

2014 Retention Evaluation Materials

 

Kirsten Swanson - Juneau District Court

Appointed: October 25, 2016 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Keith Levy

Next Retention: 2022

2016 Judicial Application

2018 Retention Evaluation Materials

 

Thomas Temple - Fairbanks Superior Court

Appointed: July 2, 2018 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Jane Kauver

First Retention: 2022

2018 Judicial Application

 

Nelson Traverso - Utqiagvik Superior Court

Appointed: March 21, 2019 by Governor Michael J. Dunleavy

Replaced: Judge Angela Greene

Next Retention: 2022

2018 Judicial Application

 

Herman G. Walker, Jr. - Anchorage Superior Court

Appointed: July 24, 2015 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Philip R. Volland

Next Retention: 2024

2015 Judicial Application

2018 Retention Evaluation Material

 

Back to Top

David R. Wallace - Anchorage District Court

Appointed: January 23, 2009 by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge Sigurd E. Murphy

Next Retention: 2020

2008 Judicial Application

2012 Retention Evaluation Materials

2016 Retention Evaluation Materials

 

Stephen B. Wallace - Kodiak Superior Court

Appointed: March 21, 2019 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Steve W. Cole

Next Retention: 2022

2019 Judicial Application

 

Pamela Scott Washington - Anchorage District Court

Appointed: August 9, 2010, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge John R. Lohff

Next Retention: 2020

2010 Judicial Application

2012 Retention Evaluation Materials

2016 Retention Evaluation Materials

 

Jennifer K. Wells - Kenai Superior Court

Appointed: Febuary 9, 2017 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Carl Bauman

First Retention: 2020

2016 Judicial Application

Daniel E. Winfree - Supreme Court

Appointed: November 16, 2007 by Governor Sarah Palin

Replaced: Justice Alexander O. Bryner

Next Retention: 2022

2007 Judicial Application

2012 Retention Evaluation Materials

 

John W. Wolfe - Palmer District Court

Appointed: November 1, 2004 by Governor Frank Murkowski

Replaced: New position

Next Retention in 2022

2004 Judicial Application

2006 Retention Evaluation Materials

2010 Retention Evaluation Materials

2014 Retention Evaluation Materials

2018 Retention Evaluation Materials

 

Tracey Wollenberg - Court of Appeals

Appointed: February 9, 2017 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Doug Kossler

First Retention: 2020

2016 Judicial Application

 

Michael L. Wolverton - Anchorage Superior Court

Appointed: 1988, Anchorage District Court by Governor Steve Cowper

Replaced: Judge Michael N. White

Appointed: December 4, 1996, Anchorage Superior Court, by Governor Tony Knowles

Replaced: Judge Mark Rowland

Next Retention: n/a

1990 Retention*

1994 Retention*

1996 Judicial Application

2000 Retention Evaluation Materials

2006 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

2018 Retention Evaluation Materials

* Retention information prior to 1996 is not available on the website.

 

Jonathan Woodman - Palmer Superior Court

Appointed: October 25, 2016 by Governor Bill Walker

Replaced: Judge Eric Smith

First Retention: 2020

2016 Judicial Application

 

Back to Top

David L. Zwink - Palmer District Court

Appointed: January 29, 2010 by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Gregory L. Heath

Next Retention: 2020

2009 Judicial Application

2012 Retention Evaluation Materials

2016 Retention Evaluation Materials

 


Retention Schedule for Justices/Judges
Supreme: First general election held more than three years after appointment; every ten thereafter.
Appellate: First general election held more than three years after appointment; every eight thereafter.
Superior: First general election held more than three years after appointment; every six thereafter.
District: First general election held more than two years after appointment; every four thereafter.

 

Alaska Judicial Council, 510 L Street, Suite 450, Anchorage, AK 99501

State of Alaska | Contact us | FAX (907) 276-5046 | Phone (907) 279-2526