AJC Home > Former Judges

Former Judges as of April 2019

 

Adams, Samuel D. - 1999-2004 – Anchorage District
Anderson, Glen C. - 1978-1995 – Anchorage District/1991 Valdez Superior
Andrews, Elaine M. - 1981-2002 – Anchorage District
Arend, H.O. - 1959-1964 – Fairbanks Superior/1960 Supreme
Ashman, Peter G. - 1987-2002 – Palmer District/ (moved to) Anchorage District
Asper, Linn H. - 1984-1989 – Juneau District
Avery, Charles R. - 1979-1981 – Anchorage District
Bauman, Carl - 2007 - 2017 – Kenai Superior
Beckwith, Martha - 1984-1992 – Anchorage District
Beistline, Ralph R. - 1992-2002 – Fairbanks Superior
Blair, James R. - 1975-1988 – Fairbanks Superior

Blankenship, Douglas L. - 2006-2019 - Fairbanks Superior
Boney, George F. - 1968-1971 – Supreme
Boochever, Robert - 1971-1980 – Supreme
Bosshard, John II - 1976-1991 – Valdez District/ 1984 Valdez Superior
Brewer, Joseph J. - 1968-1982 – Anchorage District
Brown, Harold M. - 1996-2007 – Kenai Superior
Bryner, Alexander O. - 1975-2007 – Anchorage District/ 1980 Court of Appeals/1997 Supreme
Buckalew, Seaborn J. - 1973-1989 – Anchorage Superior
Bullerwell, Harris R. - 1970-1975 – Wrangell District
Burbank, Winston S. - 2003-2009 – Fairbanks District
Burke, Edmond W. - 1970-1994 – Kodiak Superior/ 1975 Supreme
Butcher, Harold J. - 1967-1975 – Anchorage Superior
Card, Larry D. - 1993-2005 – Anchorage Superior
Carlson, Victor D. - 1970-1991 – Sitka 1970/ 1975 Anchorage Superior
Carpeneti, Walter L. - 1981-2013 – Juneau Superior / 1998 Supreme
Christen, Morgan - 2001 - 2012 – Anchorage/ 2009 Supreme
Clayton, Monroe - 1975-1980 – Fairbanks District
Cline, Stephen R. - 1977-1984 – Fairbanks District
Coats, Robert G. - 1980-2012 – Court of Appeals
Cole, Steve - 2009 -2019 – Kodiak Superior
Collins, Patricia A. - 1995 - 2011 – Ketchikan District/ 1999 Juneau Superior
Compton, Allen T. - 1976 - 1998 – Juneau Superior/ 1980 Supreme
Connelly, Hugh - 1968 - 1987 – Fairbanks District
Connor, Roger - 1968 - 1983 – Supreme
Cooke, Christopher - 1976-1986 – Bethel Superior
Cooper, J. Earl - 1959 - 1962 – Anchorage Superior
Corey, Michael D. - 2014 - 2019 – Anchorage Superior
Cranston, Charles K. - 1981-1996 – Kenai Superior
Craske, Duane K. - 1975-1990 – Wrangell District/ 1976 Sitka Superior
Crosby, Hartley - 1968-1974 – Juneau District
Crutchfield, Hershel - 1980-1992 – Fairbanks District
Cummings, Dennis - 2005-2010 – Bethel District
Curda, Dale O. - 1989-2006 – Bethel Superior
Cutler, Beverly - 1977-2009 – Anchorage District/ 1982 Palmer Superior
Davis, Edward V. - 1959-1973 – Anchorage Superior
Devaney, Leonard R. - 2002-2012 – Bethel Superior
Dimond, John H. - 1959-1971 – Supreme
Dooley, Tim - 2013 -2017 – Nome Superior
Douglass, Patricia - 2011 - 2017 – Dillingham Superior
Downes, Robert B. - 2005-2012 – Fairbanks Superior
DuBrock, Roger W. - 1970-1976 – Sitka District
Eastaugh, Robert L. - 1994-2009 – Supreme
Erlich, Richard H. - 1991-2010 – Kotzebue Superior
Erwin, Robert C. - 1970-1975 – Supreme
Esch, Ben - 1996-2013 – Nome Superior
Finn, Natalie - 1983-2002 – Anchorage District

Fabe, Dana - 1988 - 1996 - Anchorage Superior/1996 - 2016 Supreme
Fitzgerald, James M. - 1959-1975 – Anchorage Superior/ 1972 Supreme
Fraties, Gail Roy - 1986-1989 – Bethel Superior
Froehlich, Peter - 1989-2005 – Juneau District
Fuld, William H. - 1983-1999 – Anchorage District
Funk, Raymond - 1998-2012 – Fairbanks
George, David V. - 2007 - 2018 – Sitka Superior
Gilbert, Hubert A. - 1959-1973 – Nome Superior/ 1963 Anchorage Superior/ 1967 Ketchikan Superior
Gleason, Sharon - 2001-2012 – Anchorage Superior
Gonzalez, Rene J. - 1984-2002 – Anchorage Superior
Greene, Angela - 2014-2019 – Utqiagvik fka Barrow Superior
Greene, Mary E. - 1985- 2002 – Fairbanks Superior
Gucker, George - 1983-1995 – Ketchikan District
Guinn, Nora - 1968-1976 – Bethel District
Hamilton, Marvin Charles, III - 2007-2011 – Bethel Superior
Hanson, James A. - 1968-1981 – Anchorage District/ 1970 Kenai Superior
Heath, Gregory L. - 2003-2019 – Palmer District/ 2009 Palmer Superior
Hensley, Dan - 1996-2005 – Anchorage Superior
Hepp, Everett W. - 1959-1975 – Fairbanks Superior
Hodge, Walter - 1959-1960 – Supreme
Hodges, Jay - 1976-1997 – Fairbanks Superior
Hopwood, Donald - 1990-2003 – Kodiak Superior
Hornaday, James C. - 1976-1990 – Homer District
Horton, Hal R. - 1970-1972 – Kodiak District
Huguelet, Charles T. - 2003-2018 – Kenai Superior
Hunt, Karen L. - 1983-2000 – Anchorage Superior
Jahnke, Thomas M. - 1985-2000 – Wrangell Superior/ (moved to) Ketchikan Superior
Jeffery, Michael I. - 1986-2014 – Barrow Superior
Joannides, Stephanie - 1994-2011 – Anchorage District/ 2000 Anchorage Superior
Johnstone, Karl - 1979-1996 – Anchorage Superior
Jones, Paul B. - 1968-1990 – Anchorage District/ 1980 Kotzebue Superior
Kalamarides, Peter J. - 1973-1979 – Anchorage Superior
Kauvar, Jane - 1981-2017 – Fairbanks District/ 2013 Fairbanks Superior
Keene, Henry C. Jr. - 1968-1985 – Ketchikan District/ 1982 Wrangell Superior
Kelliher, Maurice - 1968-1973 – Nome District
Kossler, Doug - 2013-2016 – Court of Appeals
Landry, David S. - 2004-2007 – Kenai District
Levy, Keith - 2005-2016 – Juneau District
Lewis, Eben H. - 1967-1981 – Anchorage Superior
Link, Jonathan H. - 1990-2003 – Kenai Superior
Lohff, John R. - 1991-2010 – Anchorage District
Lombardi, Suzanne - 1997-2002 – Palmer District
Madsen, Roy H. - 1975-1990 – Kodiak Superior
Mannheimer, David - 1990-2019 – Court of Appeals
Mason, John D. - 1970-1994 – Anchorage District
Matthews, Warren W. - 1977-2009 – Supreme
McConnell, Dwayne - 2012-2018 – Bethel Superior
McKay, Patrick J. - 2005-2017 – Anchorage Superior
Menedez, Louis James - 2011-2018 – Juneau Superior
Michalski, Peter - 1985-2012 – Anchorage Superior
Miller, Mary Alice - 1968-1981 – Fairbanks District
Monroe, W. Bruce - 1968-1974 – Juneau District
Moody, Ralph E. - 1962-1985 – Anchorage Superior
Moore, Daniel Jr. - 1980-1996 – Anchorage Superior/ 1983 Supreme
Moran, Anna - 2007 - 2018 – Kenai Superior
Motyka, Gregory J. 1991-2018 – Anchorage District

Murphy, Margaret L. 2005-2019 – Homer District
Murphy, Sigurd - 1992-2008 – Anchorage District
Nave, Thomas G. 2010-2018 – Juneau District
Nesbett, Buell A. - 1959-1970 – Supreme
Neville, M. Francis - 1990-2005 – Homer District
Nolan, Nancy J. - 2001-2008 – Anchorage District
Occhipinti, C.J. - 1968-1977 – Anchorage Superior
Olson, Paul E. - 2010 - 2017 – Anchorage District/ 2012 Anchorage Superior
Olsen, Randy M. - 2003-2012 – Fairbanks Superior
Page, Peter M. - 1968-1969 – Sitka District
Pegues, Rodger W. - 1981-1990 – Juneau Superior
Pengilly, Charles R. - 1990-2006 – Fairbanks District/ 1997 Fairbanks Superior
Peterson, Laurel - 1975-1979 – Anchorage District
Pffifner, Frank - 2009-2018 – Anchorage Superior
Postma, Richard W. - 2007-2011 – Anchorage District
Rabinowitz, Jay - 1960-1997 – Fairbanks/ 1965 Supreme
Ray, Charles Jr. W. - 2012-2017 – Bethel Superior
Reese, John - 1989-2004 – Anchorage Superior
Rindner, Mark - 2000-2018 – Anchorage Superior
Ripley, J. Justin - 1975-1993 – Anchorage Superior
Rhoades, Stephanie - 1992-2018 – Anchorage District
Robson, Arthur Lyle - 1968-1978 – Fairbanks District
Rowland, Mark C. - 1977-1996 – Anchorage Superior
Sanders, Eric - 1996-2002 – Anchorage Superior
Sanders, William H. - 1963-1980 – Nome Superior
Savell, Richard D. - 1987-2005 – Fairbanks Superior
Schulz, Thomas E. - 1973-1993 – Ketchikan Superior
Serdahely, Douglas J. - 1980-1988 – Anchorage Superior
Shortell, Brian - 1980-2000 – Anchorage Superior
Singleton, James Jr. - 1970-1990 – Anchorage Superior/ 1980 Court of Appeals
Smith, Eric - 1996-2016 – Palmer Superior
Smith, Jack W. - 2002-2017 – Anchorage District/ 2006 Anchorage Superior
Souter, Milton M. - 1977-2000 – Anchorage Superior
Spaan, Michael - 2006-2015 – Anchorage Superior
Steinkruger, Niesje J. - 1988-2007 – Fairbanks Superior
Stemp, Ralph D. - 1984-1990 – Anchorage District
Stewart, David C. – 1984-1991 Anchorage District/ 1997-2008 Court of Appeals
Stewart, Thomas B. - 1966-1981 – Juneau Superior
Suddock, John - 2002-2018 – Anchorage Superior
Swiderski, Alex M. - 2005-2017 – Anchorage District
Tan, Sen K. - 1996-2014 – Anchorage Superior
Taylor, Robin - 1976-1982 – Wrangell District
Taylor, Warren Wm. - 1965-1985 – Fairbanks District
Thompson, Michael A. - 1993-2008 – Ketchikan Superior
Torrisi, Fred - 1996 - 2012 – Dillingham Superior
Tucker, Warren A. - 1968-1984 – Anchorage District
Tunley, Charles - 1980-1996 – Nome Superior
Tyner, Dorothy D. - 1968-1977 – Anchorage District
Van Hoomissen, Gerald - 1970-1987 – Fairbanks Superior
Vochoska, Virgil D. - 1972-1982 – Anchorage District
Volland, Philip R. - 2002-2015 – Anchorage Superior
Von der Heydt, James - 1959-1966 – Juneau Superior
Walsh, Walter E. - 1959-1967 – Ketchikan Superior
Wanamaker, James - 1993-2005 – Anchorage District
Weeks, Larry R. - 1990-2007 – Juneau Superior
White, Michael E. - 1984-1988 – Anchorage District

White, Vanessa - 2006-2019 - Palmer Superior
Williams, Gerald O. - 1975-1984 – Juneau District
Windahl, Ethan - 1973-1978 – Nome District
Wood, Mark I. - 1993-2009 – Fairbanks District/ 2002 Fairbanks Superior
Woodward, Joan Katz - 1984-1996 – Anchorage Superior
Zimmerman, Christopher E. - 1984-1990 – Fairbanks District
Zervos, Larry C. - 1988-2007 – Fairbanks District/ 1990 Sitka

Alaska Judicial Council, 510 L Street, Suite 450, Anchorage, AK 99501

State of Alaska | Contact us | FAX (907) 276-5046 | Phone (907) 279-2526